Wystawa IPN w naszej szkole poświęcona 5. Wileńskiej Brygadzie AK

opublikowane: 10 kwi 2018, 12:23 przez Piotr Sołtysiak

Wystawa IPN w naszej szkole poświęcona 5. Wileńskiej Brygadzie AK

"NIE JESTEŚMY ŻADNĄ BANDĄ, MY JESTEŚMY Z MIAST I WIOSEK POLSKICH"

Od wtorku do 24 kwietnia można na auli obejrzeć wystawę poświęconą 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Również we wtorek uczniowie mogli posłuchać prelekcji pracownika   IPN-u w Bydgoszczy pana Mirosława Sprengera, który przybliżył uczniom historię tego kresowego oddziału. Bydgoski historyk ukazał dzieje brygady na Wileńszczyźnie, jej walki z Niemcami, Rosjanami i Litwinami, a także przedstawił jej powojenne walki z polskimi siłami bezpieczeństwa na Białostocczyźnie, Pomorzu (m.in. w Borach Tucholskich) i Podlasiu.

Pan Sprenger wspomniał też o kontrowersjach, jakie się ostatnio pojawiły w związku z publikacją książki Pawła Rokickiego pt. „Glinciszki i Dubinki”, która rzuca nowe światło na akcję odwetową 5. Brygady w litewskich Dubinkach, gdzie zginęło około 70 cywili, w tym kobiety i dzieci. Historyk nazwał tę akcję zbrodnią wojenną, podkreślił również, iż tylko ukazanie całego kontekstu sprawy (m.in. to, że była to akcja odwetowa po wcześniejszej równie okrutnej zbrodni dokonanej na polskiej ludności cywilnej przez Litwinów) i uwolnienie go od politycznych uwarunkowań może służyć pełnemu ukazaniu problemu 5. Wileńskiej Brygady AK i jego dowódcy.

Mottem wystawy są słowa „Łupaszki”: „Nie jesteśmy żadną bandą, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. Jesteśmy z miast i wiosek polskich. Chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród”. Myślę, iż mogą one posłużyć jako credo obrazujące cel, który przyświecał wielu niezłomnym walczącym o wolną i suwerenną Polskę po 1945 roku.

Piotr Sołtysiak