Powstanie wielkopolskie 1918 r.

opublikowane: 11 gru 2019, 14:00 przez Piotr Sołtysiak

We wtorek nasza młodzież wzięła udział w ramach Akademii Niepodległości organizowanej przez IPN w wykładzie prowadzonym przez pana dr Adama Ostanka na temat powstania wielkopolskiego. W tym roku mija 101 rocznica wybuchu tego wydarzenia. Naukowiec przybliżył uczniom to wyjątkowe w polskiej historii powstanie. Jego wyjątkowość połgała przede wszystkim na odniesionym przez jego uczestników sukcesie. Warto jednak zapamiętać, jak podkreślał prowadzący, że było ono jednym z pięciu (obok powstania wielkopolskiego  1806 roku, powstania sejneńskiego  1919 roku oraz II powstania śląskiego   1920 i III powstania śląskiego w 1921 roku) zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pan Ostanek podkreślił, iż proces kształtowania się granic naszego kraju dopiero rozpoczął się 11 listopada 1918 r. Po tej symbolicznej dacie, jeszcze kilka lat nasi rodacy musieli z bronią w ręku walczyć o kształt granic II RP. W Wielkopolsce przybycie Ignacego Paderewskiego stało się impulsem do organizacji powstańczego zrywu. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i w krótkim czasie udało się walczącym opanować całą Prowincję Poznańską. Pierwszym dowódcą powstania był kapitan Stanisław Taczak, którego później zastąpił przysłany przez Piłsudskiego gen. Józef Dowbor – Muśnicki. Doktor Ostanek podkreślił wagę zdobycia przez powstańców lotniska w Ławicach, wraz ze stacjonującymi tam niemieckimi samolotami, które później stały się podstawą tworzonego polskiego lotnictwa. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze, choć sam front wielkopolski zlikwidowano dopiero w marcu 1920 r. Dzięki powstaniu wrócił w obręb naszego kraju matecznik, w którym Mieszko I tworzył swoje państwo. Wróciła również niezwykle bogata i rozwinięta dzielnica Polski, co miało ogromne znaczenie dla młodego, będącego jak już wspomniano w trakcie kształtowania się państwa.

Piotr Sołtysiak