Szkoła‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

Miesiąc do matury

opublikowane: 8 maj 2020, 01:48 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 8 maj 2020, 01:50 ]

5 sposobów, jak powtórzyć materiał w krótkim czasie przed maturą

Drogi Maturzysto, prawdopodobnie równo za miesiąc, to jest 8 czerwca 2020 MATURA. Na miesiąc przed nią już wiesz, ile umiesz, a co jeszcze musisz powtórzyć. Jeśli do powtórzenia zostało dużo materiału – boisz się, że nie zdążysz ze wszystkim. Wiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

  1. Sprawdź, co już umiesz – rozwiąż minimum 3 arkusze maturalne z każdego przedmiotu, z którego zdajesz maturę. Na ich podstawie wypisz wszystkie działy (a najlepiej tematy), które sprawiają Ci trudność.
  2. Opracuj harmonogram. Kiedy już wiesz, na czym stoisz, zaplanuj na konkretne dni w kalendarzu tematy, które będziesz powtarzać. Przygotowanie takiego harmonogramu nie powinno Ci zająć więcej niż godzinę. Musisz zmieścić się ze wszystkimi powtórkami maturalnymi w ciągu miesiąca. Nawet jeśli uważasz, że jakiegoś zagadnienia nie będzie na maturze – zapoznaj się z nim, aby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka. W harmonogramie zaplanuj też czas na powtórki.
  3. Konsekwentnie realizuj plan i sprawdzaj się. Powtarzaj materiał i rozwiązuj zadania codziennie. Nawet jeśli nie masz czasu danego dnia na naukę, poprzeglądaj notatki chociaż przez chwilę lub rozwiąż choć jedno zadanie. Zastanów się, jaki sposób nauki jest dla Ciebie najłatwiejszy. Najlepsze są zrobione samodzielnie notatki, ale jest to czasochłonne. Przygotuj więc sobie repetytoria maturalne i arkusze. Repetytoria to uporządkowana synteza wiedzy, a ponieważ czasu do matury zostało niewiele, łatwiej uczyć się z nich niż z podręczników.
  4. Koncentruj się. Przyswajasz wiedzę nie wtedy, gdy siedzisz nad książką, ale wtedy, gdy czytasz z pełną uwagą. Podstawą do zapamiętania materiału jest skupienie się na treści i rozumienie zagadnienia. Nie wystarczy więc, że cały wieczór spędzisz nad zadaniami, czasem lepiej uczyć się krócej, ale z zachowaniem koncentracji.
  5. Powtarzaj materiał do matury. Już wiesz, że podstawą w nauce jest skupienie uwagi i rozumienie. Aby wiedza została utrwalona i nie wypadła z głowy nawet w czasie największego stresu na maturze – powtarzaj materiał. Najlepiej jeśli to, co chcesz zapamiętać powtórzysz minimum trzy razy w klikudniowych odstępach. Jeśli musisz powtórzyć tyle zagadnień, że nie wystarczy Ci na wszystko czasu, to przygotuj krótkie hasłowe notatki, tak aby można było szybko je przejrzeć. 
Comments