Kolejny sukces Rafała Ignaczaka

opublikowane: 3 paź 2016, 03:24 przez Mariusz Andrzej Szymański   [ zaktualizowane 4 paź 2016, 10:34 ]
Rafał Ignaczak, uczeń klasy IV TL, odniósł kolejny spektakularny sukces, tym razem biorąc udział w konkursie historycznoliterackim dla uczniów szkół średnich pod hasłem: „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”.

Zawody przeprowadza Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz Komitety Okręgowe, a także organizatorzy Olimpiady poza Polską. Konkurs odbywa się tylko raz - w drugiej połowie roku szkolnego 2015/2016 (etap pisemny) oraz pierwszej połowie roku szkolnego 2016/2017 (etap ustny – finałowy) - i ma charakter tematyczny. Partnerami Konkursu są Instytut Książki oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza. Konkurs jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu jest upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i literaturze epoki pozytywizmu, pokazanie ich związków z innymi rodzajami sztuk, wskazanie na uniwersalistyczny i europejski charakter twórczości Sienkiewicza. Nagrodą główną ma być wyjazd laureatów do Rzymu w październiku 2016 roku śladami Henryka Sienkiewicza.

Na etapie szkolnym Rafał musiał napisać pracę na jeden z tematów wskazanych przez organizatorów. Nasz uczeń wybrał temat: Sienkiewicz jako podróżnik i tłumacz obcych kultur (Listy z podróży do Ameryki, Listy z Afryki, listy z podróży i wycieczek). Praca pisana była pod koniec poprzedniego roku szkolnego i podczas wakacji pod nadzorem p. Aleksandry Ryckowskiej. W ostatnich dniach września dotarła do szkoły radosna wiadomość, że uczeń zakwalifikował się do etapu ustnego-finałowego, który odbędzie się7 października w Warszawie. Rafał jest jednym z dwóch uczestników Konkursu Sienkiewiczowskiego reprezentujących okręg toruński w stolicy. Wielkie brawa dla naszego ucznia!

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.