Elisabeth Watson – Cichociemna

opublikowane: 13 lis 2018, 12:14 przez Piotr Sołtysiak

6 listopada uczniowie naszej szkoły obejrzeli w Kinie Rondo  monodram pt. "Elisabeth Watson – Cichociemna", który opowiadał o losach gen. Elżbiety Zawackiej jedynej kobiety wśród 316 cichociemnych. Cichociemni to polscy żołnierze, skoczkowie spadochronowi, którzy przeszkoleni w Anglii byli zrzucani na terytorium okupowanej Polski i stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego.  Grająca   w monodramie aktorka, poznając losy gen. Zawackiej, równocześnie odkrywała swoją tożsamość na obczyźnie, poprzez poznanie konspiracyjnych losów swojej matki i ojca, dzięki czemu odbudowywała zerwane więzi z krajem. Uczniowie obejrzeli również poświęconą pani Zawackiej wystawę i posłuchali krótkich wspomnień o generał jednej z członkiń jej rodziny. Warto dodać, że bohaterka po wojnie była profesorem na UMK w Toruniu, założyła fundację „Archiwum Pomorskiej Armii Krajowej”, a otwarty kilka lat temu most w Toruniu nosi jej imię. Generał Zawacka dożyła 100 lat, zmarła w 2009 r.

Piotr Sołtysiak.