Szkoła‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

BHP W PRAKTYCE

opublikowane: 19 maj 2016, 06:11 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 19 maj 2016, 06:13 ]

W dniu 28 kwietnia 2016 roku II klasa TOR uczestniczyła w wyjeździe na budowę bloków gazowych GT 50 w EDF Toruń. Przedmiotem projektu jest budowa dwóch nowych bloków kogeneracyjnych z turbinami gazowymi, o mocy 50 MWe każdy, wraz z generatorami, czerpniami powietrza, układem regulacji i urządzeniami pomocniczymi oraz dwoma kotłami odzyskownicowymi.  Celem realizacji projektu jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, dzięki zastąpieniu produkowanej dotychczas energii ze źródeł węglowych energią z gazu ziemnego.

Wyjazd uczniów zorganizowany został przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy we współpracy z jednym z Wykonawców robót na tej budowie, spółką ERBUD SA. W dniach 25 kwietnia – 1 maja na wszystkich budowach ERBUD SA obchodzony był Tydzień Bezpieczeństwa.

Uczniowie wizytę na budowie EDF w Toruniu rozpoczęli od zapoznania z założeniami projektu oraz poznali wymagania bhp oraz procedury obowiązujące na projekcie. Prezentacji dokonali specjaliści bhp oraz inspektorzy nadzoru firmy EDF- inwestora. Po szkoleniu wszyscy uczestnicy wyposażeni zostali w wymagane środki ochronne: buty ochronne S 3, hełmy ochronne, kamizelki, okulary i ubrania robocze ( jednorazowe). Tak wyposażeni uczniowie rozpoczęli zwiedzanie budowy. Podczas obchodu budowy poznali specyfikę budowy, zakres robót, proces technologiczny oraz wymagania obowiązujące przy realizacji. Wszystko odbywało się pod okiem inspektorów nadzoru firmy EDF, kierowników i specjalistów bhp firmy ERBUD SA.

Po zwiedzaniu budowy uczniowie udali się w zorganizowane aktywności z okazji Tygodnia Bezpieczeństwa. Mogli poznać aspekty dotyczące użytkowania środków ochrony indywidualnej na budowie, dobór, rodzaje, zasady użytkowania. Zajęcia odbywały się w specjalnie przystosowanej, nowoczesnej naczepie RAMI TRUCK. Uczniowie przy okazji prezentacji mogli popijać coca colę, a w ramach konkursu wygrać gadżety promocyjne.

Firma HILTI zaprezentowała nowoczesne elektronarzędzia i ich zastosowanie w budownictwie oraz wpływ ich użytkowania na zdrowie pracowników. Chętnie mogli zamówić hot dogi i wypróbować elektronarzędzia pod czujnym okiem producenta.

Kolejna grupa uczestniczyła w pokazie aspektów dotyczących bezpiecznego użytkowania podnośników. Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację projektu, czynnie uczestniczyli w pokazach, a przede wszystkim podnieśli swoją świadomość wdrażania zasad bezpiecznej i higienicznej pracy jako priorytet w każdym działaniu. To co dotychczas było teorią znalazło swoje odzwierciedlenie w praktyce.


Comments