Szkoła‎ > ‎

Aktualności

Szkolny Turniej Szachowy

opublikowane: 19 lis 2018, 06:21 przez Agnieszka Grzymska

2018-11-17, w sobotę, odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Rozegrany w systemie szwajcarskim wyłonił dwóch zdecydowanych liderów: Kacpra Lewandowskiego z II TI oraz Igora Tomkowicza z I TI. Gracze reprezentują tak wyrównany poziom, że po 7 rundach sędziowie musieli ogłosić specjalną partię rozstrzygającą. Ostatecznie Szachowym Mistrzem ZS2 2018 został Kacper Lewandowski, Igor Tomkowicz zajął drugą lokatę, trzecim zawodnikiem turnieju został Kacper Szczodrowski z klasy II TI.
W kategorii kobiet Szachową Mistrzynią ZS2 2018 została Weronika Gajkowska z klasy II TI.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie - na zawodach międzyszkolnych, które odbędą się niebawem.


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

opublikowane: 19 lis 2018, 06:17 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 19 lis 2018, 06:22 ]

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości i spotkanie dla czwartych klas technikum na temat kompetencji pracowniczych z doradcą zawodowym Dariuszem Wyrosławskim z MCK w Chełmnie w ramach Światowego Tygodnia Kariery.

Chełmno w jesiennej szacie

opublikowane: 19 lis 2018, 06:15 przez Agnieszka Grzymska

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica klasy III b - Andżelika Kościńska zdobyła wyróżnienie w X edycji konkursu plastycznego i fotograficznego "Chełmno w jesiennej szacie" organizowanego przez Chełmiński Dom Kultury. Gratulujemy!

Powiatowa Olimpiada z Matematyki

opublikowane: 19 lis 2018, 06:07 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 19 lis 2018, 06:08 ]

Dnia 16 listopada 2018 roku o godzinie 9:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie obyła się XV edycja konkursu Powiatowa Olimpiada Matematyczna. Uczniowie otrzymali do rozwiązania 4 zadania, w czasie 1 godziny, przygotowane przez nauczycieli matematyki szkół powiatu chełmińskiego, w tym nauczyciela ZS2 Agnieszkę Grzymską.

Naszą szkołę godnie i dzielnie reprezentowali:

  • w kategorii klas ILO/T szkół ponadgimnazjalnych – Karol Matera oraz Igor Tomkowicz z ITI
  • klas IILO/T oraz IIIT –Dawid Buchholz i Olaf Grabowskiz IIITI
  • klas IIILO/IVT – Patryk Tajs oraz Wojciech Łaszcz z IVTI

 

Ku naszej wielkiej radości jeden uczeń naszej szkoły znalazł się w gronie finalistów:

·         w kategorii klas ILO/T szkół ponadgimnazjalnych – Karol Matera zajął II miejsce

Pani Agnieszka Grzymska sprawowała opiekę nad uczniami naszej szkoły podczas konkursu oraz pracowała w komisji konkursowej i sprawdzała prace.
„Zbrodnia Pomorska – Karolewo 1939”

opublikowane: 13 lis 2018, 12:24 przez Piotr Sołtysiak

7 listopada  kilkunastu naszych uczniów obejrzało w Kinie Rondo  film pod tytułem „Zbrodnia Pomorska – Karolewo 1939” nakręcony przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne. Film opowiadał o zbrodni dokonanej przez formację Selbstschutz, czyli tzw. niemiecką samoobronę, która dopuszczała się zbrodni m.in. na Pomorzu i odpowiadała za śmierć ponad 40 tysięcy osób do końca 1939 r. Działania Selbstschutzu wymierzone były zarówno w polską inteligencję, jak i przedstawicieli innych grup społecznych i cechowała je wysoka brutalność i samowola, która niekiedy budziła zaniepokojenie nawet w kierownictwie SS. 
Organizacja ta była bardzo niebezpieczna m.in. dlatego, że jej członkowie doskonale znali lokalne uwarunkowania i stosunki społeczne. Niekiedy motorem ich postępowania bywała zwykła zemsta, zawiść i chęć zagarnięcia mienia polskiego sąsiada. Ponadto działający w szeregach Selbstschutzu Niemcy mogli uregulować wiele zadawnionych sąsiedzkich sporów i porachunków, jak również zagarnąć mienie należące do aresztowanych i mordowanych Polaków. W filmie ukazano zbrodnię w Karolewie jako element większej całości zwanej przez historyków „zbrodnią pomorską”. Dzieło składało się inscenizowanych obrazów, w których aktorzy (tzw. naturszczycy) odgrywali sceny, w których to Niemcy w niezwykle brutalny sposób znęcali się nad aresztowanymi Polakami, bili ich, dokonywali przesłuchań, kazali wykonywać ciężkie prace, a w końcu mordowali. Podczas powojennej ekshumacji odnaleziono 1781 zwłok (część z nich była pozbawiona odciętych wcześniej głów). Niektóre źródła mówią jednak, że mogło być tam zamordowanych więcej ofiar. W filmie wypowiadali się również bezpośredni polscy świadkowie zdarzeń i członkowie ich rodzin. Ponadto jego autorzy sporo uwagi poświęcili też sprawcom, podkreślając, iż większość z nich nie poniosła żadnej odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Przed filmem uczniowie mogli posłuchać krótkiego wykładu reżysera filmu o tej zbrodni, pana doktora Sebastiana Bartkowskiego. 

Piotr Sołtysiak


Elisabeth Watson – Cichociemna

opublikowane: 13 lis 2018, 12:14 przez Piotr Sołtysiak

 

 6 listopada uczniowie naszej szkoły obejrzeli w Kinie Rondo  monodram pt. "Elisabeth Watson – Cichociemna", który opowiadał o losach gen. Elżbiety Zawackiej jedynej kobiety wśród 316 cichociemnych. Cichociemni to polscy żołnierze, skoczkowie spadochronowi, którzy przeszkoleni w Anglii byli zrzucani na terytorium okupowanej Polski i stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego.  Grająca   w monodramie aktorka, poznając losy gen. Zawackiej, równocześnie odkrywała swoją tożsamość na obczyźnie, poprzez poznanie konspiracyjnych losów swojej matki i ojca, dzięki czemu odbudowywała zerwane więzi z krajem. Uczniowie obejrzeli również poświęconą pani Zawackiej wystawę i posłuchali krótkich wspomnień o generał jednej z członkiń jej rodziny. Warto dodać, że bohaterka po wojnie była profesorem na UMK w Toruniu, założyła fundację „Archiwum Pomorskiej Armii Krajowej”, a otwarty kilka lat temu most w Toruniu nosi jej imię. Generał Zawacka dożyła 100 lat, zmarła w 2009 r.

 Piotr Sołtysiak.
Debata oksfordzka "Patriotyzm przywilej, czy obowiązek"

opublikowane: 12 lis 2018, 05:16 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 12 lis 2018, 05:19 ]

Uczniowie #zs2chelmno uczestniczyli w debacie oksfordzkiej "Patriotyzm przywilej czy obowiązek", organizowanej przez Szkołę podstawową nr 4 w Chełmnie. Kacper Lewandowski z II TI bronił skutecznie tezy, że Patriotyzm to obowiązek. Zaskoczeniem był remisowy wynik tej debaty. Patriotyzm jest więc dla nas zarówno przywilejem jak i obowiązkiem.

Stulecie Niepodległości w ZS2

opublikowane: 12 lis 2018, 05:12 przez Agnieszka Grzymska

9.11.2018r. w #zs2chelmno odbyło się pamiętne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy ustawiliśmy się na boisku w kształt serca, tworząc jednocześnie biało-czerwoną flagę, następnie odśpiewaliśmy hymn, "Mazurek Dąbrowskiego".

Po przerwie udaliśmy się na uroczystą akademię, którą przygotowały dla nas klasy 2aTL/TE, 1aTL/TE, 1TI pod okiem pani Jabczyńskiej oraz pani Olszewskiej.
Nie obyło się bez śpiewów. Mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: Białe róże, Wolność, Pierwszą Brygadę i Rotę.

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Niepodległa". Wszystkie klasy, które wzięły udział, otrzymały całodzienną niepytajkę. Klasy szczególnie wyróżnione, to: IIITOR oraz IIIb. Wręczono im tort.


Turniej szachowy

opublikowane: 12 lis 2018, 05:06 przez Agnieszka Grzymska

W sobotę 17 listopada w naszej szkole odbędzie się turniej szachowy, który ma na celu wyłonić reprezentacje szkoły, zapisy u pana Mariusza Andrzeja Szymańskiego do 15 listopada. Turniej rozpoczyna się o 9: 00 w auli.

Pamiętamy [`]

opublikowane: 12 lis 2018, 05:04 przez Agnieszka Grzymska

Uczciliśmy pamięć poległych podczas wojny, zapalając znicze i kładąc kwiaty na grobach poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Chełmnie oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza przy urzędzie miasta.

1-10 of 625