Szkoła‎ > ‎

Aktualności

Ocena jakości życia w Chełmnie przez mieszkańców i użytkowników miasta, 8-15 lipca 2019

opublikowane: 11 lip 2019, 11:28 przez Mariusz Andrzej Szymański   [ zaktualizowane 11 lip 2019, 11:35 ]

Herb Miasta Chełmna
Zachęcając gości naszej szkolnej strony do udziału w ankiecie pt:

"Ocena jakości życia w Chełmnie przez mieszkańców i użytkowników miasta, 8-15 lipca 2019"

poniżej zamieszczamy list pana Burmistrza Miasta Chełmna. Prosimy o głos, który może przyczynić się do rozwoju naszego miasta.

A oto treść listu:

Drogie Mieszkanki i Drodzy Mieszkańcy Chełmna,
Miasto Chełmno znalazło się na liście 122 średnich i małych polskich miast będących w kryzysie społeczno-gospodarczym. Jako władze miasta podejmujemy szereg działań mających na celu zmianę tej niekorzystnej sytuacji. Jednym z nich jest ubieganie się o środki na rozwój miasta w ramach programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Aby móc realizować przedsięwzięcia prowadzące do podniesienia standardu życia mieszkańców w zakresie społecznym, gospodarczym, środowiskowym i instytucjonalnym, musimy przeprowadzić dokładną diagnozę problemów, z jakimi boryka się nasze miasto. Kierując się przekonaniem, że to Państwo jako jego mieszkańcy i użytkownicy najlepiej znają te problemy, zwracamy się z prośbą o pomoc w ich zidentyfikowaniu oraz o opinię na temat zauważalnych, negatywnych zjawisk wstrzymujących rozwój Chełmna.

W tym celu prosimy Państwa o uzupełnienie poniższej ankiety. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z Państwem uda nam się stworzyć rzeczową diagnozę problemów, w efekcie – celnie rozpoznać Państwa potrzeby i podejmować działania podnoszące jakość życia w mieście, na miarę Państwa oczekiwań.

Ankieta jest anonimowa, a zgromadzone dane posłużą nam do opracowania wniosku w ramach programu „Rozwój lokalny”.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta Chełmna
Artur Mikiewicz

Link do elektronicznej wersji ankiety: https://bit.ly/2XtlVBq
Papierową wersję ankiety można wypełniać także do przyszłego poniedziałku (15 lipca) w Biurze Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełmna (pokój nr 101), w godzinach pracy urzędu.

Wakacje

opublikowane: 25 cze 2019, 02:12 przez Agnieszka Grzymska


Radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Wiele słonecznych dni spędzonych w towarzystwie przyjaciół.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

opublikowane: 25 cze 2019, 02:07 przez Agnieszka Grzymska

Rok szkolny 2018/2019 zakończony.

Dyrektor składał podziękowania i uczniom i nauczycielom, wręczał nagrody i wyróżnienia za wyniki w nauce, za zaangażowanie w życie szkoły, za miłość do książek, za bardzo wysoką frekwencję.

Dla klasy 3a i 3b był to ostatni dzień w murach naszej szkoły. Bardzo serdecznie ich żegnamy i życzymy naszym absolwentom samych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

Dyrektor wspominał też, bo o tym zawsze warto wspominać, że wakacje, ten wspaniały czas wypoczynku, wielu przygód i nowych znajomości niesie ze sobą także pewne zagrożenia i dlatego warto zachować ostrożność i rozwagę.

Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.


Wyjazd do Tlenia

opublikowane: 25 cze 2019, 01:59 przez Agnieszka Grzymska

"Lato, lato, lato czeka
Razem z latem czeka rzeka
Razem z rzeką czeka las
A tam ciągle nie ma nas" ,

A nie! Byliśmy!

Może nie nad rzeką, bo opiekunów trochę przestraszył zbyt wartki nurt po ostatnich opadach, i podobno także komary - choć w to akurat nie wierzymy (nasi opiekunowie baliby się komarów ?... w lesie ?), to jednak i wody i słońca i lasu nadużywaliśmy do woli.

Uczniowie klas 1TI, 2 TOR i 3 TI spędzili razem kilka miłych chwil w ośrodku PATRIA w Tleniu pod opieką pań Beaty Kępczyńskiej, Marty Spandowskiej oraz panów Rafała Sierki, Mariusza Szymańskiego i Dariusza Wójcika.


Jak nie czytam, jak czytam

opublikowane: 25 cze 2019, 01:48 przez Agnieszka Grzymska

Przepiękna pogoda, nastrojowa muzyka oraz towarzystwo kogoś, z kim na gorąco można podzielić się refleksją na temat czytanej właśnie książki. W takim celu spędzaliśmy czas na szkolnym boisku 7 czerwca. Co kto sobie przyniósł, to czytał. Z podglądniętych tytułów widać, że lubimy bardzo różną tematykę. Dało się zauważyć także, że spora grupa uczestników tego wydarzenia czuła się wyraźnie nieswojo w otoczeniu tylu książek. Objęci w tych trudnych chwilach opieką i życzliwością kolegów, mieli okazję przekonać się, że czytanie może sprawiać nieudawaną i niczym nieskrępowaną przyjemność.

Nagrody rozdano w "Wielkim konkursie ortografii polskiej i angielskiej"

opublikowane: 15 cze 2019, 05:32 przez Mariusz Szymański

W poprzedni piątek (7.06.2019) nasi laureaci uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym ogólnopolski konkurs  organizowany przez  Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Przypominam, że VI miejsce z wynikiem 98,5 pkt zajął Patryk Tajs z IV TI, a I miejsce z wynikiem 99 pkt zajął  Michał Węglowski z I TL. Szczegółowe wyniki: http://ahenews.pl/wyniki-wielkiego-konkursu-ortografii-polskiej-i-angielskiej/

Skrócone lekcje

opublikowane: 11 cze 2019, 06:19 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 11 cze 2019, 06:20 ]

W związku z falą upałów informujemy, że od środy (12.06.) do piątku (14.06) zajęcia zostaną skrócone. Lekcje odbywać się będą w następujących godzinach:

1.       8:00-8:30

2.       8:35-9:05

3.       9:10-9:40

4.       9:50-10:20

5.       10:35-11:05

6.       11:10-11:40

7.       11:45-12:15

8.       12:25-12:55

9.       13:00-13:30

Wycieczka do Pragi i Wiednia

opublikowane: 4 cze 2019, 12:07 przez Agnieszka Grzymska

Uczniowie ZS2 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Pragi i Wiednia (26.05 – 30.05.br.) Opiekunami były panie: G. Blicharz, B. Kępczyńska, E. Radczyc. Kierownikiem wycieczki była pani A. Szulc. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Afrykarium we Wrocławiu. Drugiego dnia w programie wycieczki było zwiedzanie Skalnego Miasta w miejscowości Ardspach (Czechy)  pod opieką przewodnika, a po przybyciu do Pragi – miał miejsce rejs statkiem po Wołtawie.  Praga to jedno z najciekawszych miast w Europie. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzeciego dnia skupiliśmy się na klasycznych zabytkach Pragi  m.in.: Most Karola, Zamek na Hradczanach, Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Praski zegar astronomiczny i in. Ciekawostką było Muzeum Miniatur, gdzie można było obejrzeć pod mikroskopem niesamowite rzeczy, np. karawanę wielbłądów w uchu igły czy Wieża Eiffla w pestce wiśni i in. Pogoda tego dnia nie była dla nas łaskawa, cały czas padał deszcz, ale i tak się nie poddaliśmy😊. Czwartego dnia pojechaliśmy do Wiednia, stolicy Austrii, gdzie historyczne centrum miasta także wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaskoczyła nas różnorodność Wiednia – od pełnych przepychu budynków z okresu baroku przez złotą „secesję” aż po współczesną architekturę. Zwiedzanie składało się z etapów: pierwszy to tzw. ring   autokarem,  a drugi  pieszo pod opieką  przewodnika. Zabytki, które wzbudziły nasze największe zainteresowanie to m. in.: Imperium Habsburgów, Belweder, Opera Państwowa, Pałac Hofburg,  Wieża Dunajska, kolumna Świętej Trójcy (na pamiątkę epidemii dżumy), Katedra św. Szczepana i wiele innych. Wrażenia niesamowite… 😉

W drodze powrotnej (piątego dnia wycieczki) zwiedzaliśmy Jaskinię Macochy na terenie Krasu Morawskiego,  nazywaną perłą wschodnich Czech. Zwiedzanie odbyło się  pieszo i częściowo łodziami. Oglądaliś­­­­­­­­my nacieki w postaci stalagmitów, stalaktytów i in., a dalej  przepaść Macochy o głębokości 138 metrów zwieńczyła całość. Polecamy…

Podsumowując, atmosfera na wycieczce była pełna optymizmu i  pozytywnej energii. Uczniowie integrowali się ze sobą przez cały czas wycieczki. Pomimo zmęczenia humory dopisywały wszystkim uczestnikom. ­­


4 CZERWCA 1989 – PIERWSZE CZĘŚCIOWO WOLNE WYBORY I POCZĄTEK KOŃCA KOMUNIZMU W POLSCE

opublikowane: 4 cze 2019, 04:45 przez Piotr Sołtysiak   [ zaktualizowane 4 cze 2019, 04:50 ]

Na skutek porozumienia Okrągłego Stołu, które zostało zawarte przez komunistów z przedstawicielami części opozycji i Kościoła doszło w czerwcu 1989 r. do pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii PRL. Dziś mija ich 30. rocznica. Podczas obrad Okrągłego Stołu ustalono, że w nowo powstałym Senacie wszystkie miejsca, a w Sejmie 35 procent mandatów będą obsadzone w wyniku wolnej gry wyborczej. Reszta miejsc w Sejmie miała przypaść PZPR i jej sojusznikom. Na skutek tej umowy zwanej przez część prawicowych polityków „układem” okrągłostołowym komuniści sądzili, iż zapewniają sobie wystarczającą większość do zarządzania państwem. Jak pokazała przyszłość, dynamika zmian jakie przyniosły wybory sprawiła, że nadzieje te okazały się dla władz zbyt optymistyczne. Strona solidarnościowa przeprowadziła świetnie zorganizowaną  kampanię wyborczą, szczególnie udanym zabiegiem były plakaty promujące kandydatów Solidarności z Lechem Wałęsą. Część opozycji: Solidarność Walcząca, Federacja Młodzieży Walczącej oraz Liberalno-Demokratyczna Partia Niepodległość, wezwały do bojkotu wyborów. Wybory odbyły się w 2 turach, ale decydująca była ich pierwsza odsłona 4 czerwca, w której wzięło udział 62 % uprawnionych do głosowania. Ich wynik był dla komunistów szokiem, okazało się, że stronie solidarnościowej udało zdobyć się wszystkie 35 % mandatów do Sejmu i 99 % do Senatu. Dynamika dalszych zmian doprowadziła następnie do powstania częściowo niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego i transformacji ustrojowej w wyniku której Polska z kraju komunistycznego stała się krajem demokratycznym z gospodarką wolnorynkową i aspiracjami euroatlantyckimi. O tych wyborach prof. A. Dudek napisał: „Rok 1989 obfitował w przełomowe wydarzenia, ale dla historyków nie ulega już dziś wątpliwości, że najważniejszym z nich były wybory do parlamentu z 4 czerwca. Tego właśnie dnia, podczas pierwszej tury wyborów, miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”.

 

Piotr Sołtysiak

Dzień dziecka w ZS2

opublikowane: 2 cze 2019, 07:31 przez Agnieszka Grzymska

Ponieważ dzień dziecka wypadał w tym roku w sobotę, samorząd postanowił, że będziemy się bawić w wigilię naszego święta (wszak wszyscy jesteśmy dziećmi). Pogoda dopisała, więc na dużej przerwie wylegliśmy na boisko. Niektórzy oddali się błogiemu lenistwu przy dźwiękach muzyki, inni wzięli udział w specjalnie przygotowanych konkurencjach sportowych (wygrani zdobyli cenne nagrody!). Nie brakowało chętnych na kiełbasę z grilla. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego konkursu, polegającego na rozpoznawaniu nauczycieli i pracowników szkoły na ich młodzieńczych zdjęciach ;) (wyniki konkursu wkrótce). Obchody naszego święta przeciągnęły się trochę dłużej niż planowano ;)
Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście1-10 of 712