Szkoła‎ > ‎

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

opublikowane: przez Piotr Sołtysiak   [ zaktualizowane ]

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką –      24 marca 2018

"24 marca po raz pierwszy obchodzimy nowe święto 


państwowe – Narodowy Dzień Pamięci 


Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 


Tego dnia minęły dokładnie 74 lata od zamordowania 


przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z 


Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Nowe święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Nieprzypadkowo 74. rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest po raz pierwszy obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa".

Przedruk za https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/48598,Narodowy-Dzien-Pamieci-Polakow-ratujacych-Zydow-pod-okupacja-niemiecka-24-marca-.html

Piotr Sołtysiak

XV Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości

opublikowane: 22 mar 2018, 01:51 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 22 mar 2018, 12:34 ]

W dniu 21 marca 2018 roku w godzinach 8.00 – 13.30 uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego i Technikum Organizacji Reklamy uczestniczyli w Dniu Przedsiębiorczości.

Korzystając z bogatej oferty programowej uczniowie mieli możliwość:

  • odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
  • pozyskania informacji o umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenia związku pomiędzy poziomem wykształcenia, a karierą zawodową,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem w wybranej firmie.

Firmy,  w których uczniowie odbywali praktyki w ramach Dnia Przedsiębiorczości to:

- Hotel Centralny ul. Dworcowa 23, Chełmno

- Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie ul. Świętojerska 5 Chełmno

-Apartamenty Chełmińskie ul. Wodna 26 Chełmno

- Gabinet Weterynaryjny ul. Polna 43/1 Chełmno

- DOLPOL Paweł Dobraczyńskiul. Wodna 22 Chełmno

- Miejskie Przedszkole " Tęczowy zakątek "ul. Klasztorna 12 Chełmno

- Niepubliczne przedszkole "Brzdąc" ul. Kościuszki 9 Chełmno

- Przedszkole Niepubliczne "BAJKA" ul. Danielewskiego 6 Chełmno

- Psie Studio BLUE DOG Urszula Kirys ul. Wodna 33 Chełmno

- Kwiaciarnia " Jarzębina" ul. Grudziądzka 1, 86-200 Chełmno

- Przychodnia weterynaryjna UNI-VET ul. Kościuszki 6 Chełmno

- Pizzeria " BARILLA" Iwana Barczak ul. Wybudowanie 3 Chełmno

- PPUH- Sklep Przemysłowy  ul. Rynek 22 Chełmno.

Organizatorem była pani Jolanta Tomkowicz- nauczyciel przedsiębiorczości i doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie.

Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom za współpracę i  wkład w rozwój praktycznych umiejętności zawodowych młodzieży z ZS nr 2 w Chełmnie !!!Innowacja dla przyszłych przedstawicieli handlowych

opublikowane: 21 mar 2018, 13:15 przez Agnieszka Grzymska


W dniach 7.03.2018 r. i 21.03.2018 r. odbyły się kolejne spotkania w ramach prowadzonej w ZS nr 2 innowacji pedagogicznej dla handlowców.

Uczniowie z klasy III TH biorący udział w zajęciach poszerzali swoją wiedzę i doskonalili umiejętności dotyczące stylów wykorzystywanych komunikacji, radzenia sobie ze stresem
 w sytuacjach trudnych/problemowych, opracowywali swój profil umiejętności w kontekście komunikacji.

Zajęcia zorganizowała autorka innowacji p. Anna Herbut- Giżyńska współpracując z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną. Spotkania poprowadziła  trenerka umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego pani dr Małgorzata Zabłocka.

Składamy serdeczne podziękowania pani Dorocie Jakubowskiej dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej za otwartość na współpracę w ramach innowacji pedagogicznej oraz pani Małgorzacie Zabłockiej za wysiłek przygotowania ciekawych zajęć, materiałów dla młodzieży i duże zaangażowanie.

DZIĘKUJEMY !!! 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W ZS2

opublikowane: 21 mar 2018, 13:11 przez Agnieszka Grzymska


21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla nas niespodziankę.
Na długiej przerwie (która była wyjątkowo dłuuga!) odbył się konkurs, który polegał na zbieraniu papierowych kwiatów ukrytych na terenie szkoły. Uczniowie chętnie ruszyli do poszukiwań, których efekty prezentują się następująco:

1. miejsce: III a TL/TE - 10 kwiatków
2. miejsce: I a TL - 8 kwiatków
3. miejsce: IV TL - 5 kwiatków

Zdobywcy pierwszego miejsca w nagrodę otrzymują jedną godzinę niepytania!
Wszystkich poszukiwaczom gratulujemy i życzymy ciepłej wiosny!

HISTORIA WOKÓŁ NAS

opublikowane: 21 mar 2018, 08:02 przez Agnieszka Grzymska

Pierwsze wiosenne promyki słońca zawitały na Szkolną, dlatego był to świetny czas na odbycie nietuzinkowej lekcji historii w terenie.
Dnia 20.03.2018 klasa IV TOR razem z Panią Anną Olszewską udała się poznawać historię bliskich nam obiektów sakralnych i architektonicznych. Uczniowie chętnie słuchali informacji i ciekawostek dotyczących np. Kościoła Farnego.

SUKCES LOGISTYKÓW z ZS NR 2 CHEŁMNO

opublikowane: 21 mar 2018, 07:57 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 21 mar 2018, 07:58 ]

Dobra passa nas nie opuszcza, z czego możemy się tylko cieszyć. Kolejny raz mamy powód do dumny i radości. W dniu 17 marca br. Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno- Logistycznej poinformował nas o tym, że uczniowie:

Natalia Adamska i Patryk Pliszczyński

na podstawie uzyskanych wyników, zakwalifikowali się do zawodów III stopnia- centralnych.  Finał odbędzie się już 6 kwietnia 2018 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. 

Nasi uczniowie spędzą w Trójmieście dwa dni, bowiem organizator zadbał również o liczne atrakcje, w tym: wizyta studyjna w Porcie Gdynia, czy zwiedzanie Muzeum Emigracji.

Gratulujemy uczniom wyników !!!


Kurs spawania

opublikowane: 21 mar 2018, 07:53 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 22 mar 2018, 03:38 ]

Uczniowie ZS2 odebrali kolejne uprawnienia spawacza metodą MAG i TIG  po zaliczonym egzaminie teoretycznym i praktycznym. Dzięki środkom unijnym zorganizowano kursy, na których młodzież naszej szkoły mogła zyskać wiedzę teoretyczna potwierdzoną umiejętnościami praktycznymi ze spawania. Udział w kursie był dla nich okazją nie tylko do zdobycia nowego doświadczenia, ale przede wszystkim uzyskania uprawnień, które ułatwią im start w dorosłe życie.

NAUKA I ZABAWA

opublikowane: 18 mar 2018, 09:33 przez Agnieszka Grzymska

16 marca klasy IV TOR i IV TH realizowały na lekcji rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie nietypowy projekt. Jego celem było stworzenie gry edukacyjnej podsumowującej dział dotyczący praw człowieka. Każda grupa poradziła sobie świetnie i wykonała naprawdę ciekawą grę planszową.
Dziękujemy Pani Annie Olszewskiej za możliwość uczestniczenia w tak kreatywnych i rozwijających zajęciach!
Decoupage na zajęciach w ZS nr 2 Chełmno

opublikowane: 18 mar 2018, 09:16 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 18 mar 2018, 09:21 ]

Sobota 17 marca 2018 r. – dzień wolny od zajęć, a MY jesteśmy w szkole, by uczyć się, bawić i relaksować jednocześnie. Za oknem słońce, zaś w sali kwiaty i motyle (jako motywy serwetkowe, ale wystarczy). Czego więcej potrzeba, by poczuć ten wyjątkowy nastrój prawdziwej wiosny.

Podczas kolejnych zajęć specjalistycznych dla uczniów TH i TOR z cyklu: Origami, decoupage, florystyka, prowadzonych  w ramach projektu „Nowoczesne kształcenie zawodowe w powiecie chełmińskim”, tworzyliśmy małe dzieła- wiosenne torby z zastosowaniem techniki decoupage.  Gościem specjalnym była Pani Sylwia Maron. Kobieta kreatywna i pełna pasji. Pani Sylwia zaprezentowała nam zaawansowane techniki pracy z wykorzystaniem decoupage.

Być może pamiętacie, bo już o tym pisaliśmy, że słowo decoupage pochodzi od francuskiego decouper i oznacza wycinać. Tak więc korzystając z pięknych wzorów serwetkowych wycinaliśmy wybrany element, który następnie był naklejany specjalnym klejem na torbę płócienną. Do tego stemple i transfery imion do nałożenia z wykorzystaniem zmywacza do paznokci i…. łyżeczki do herbaty. Zaskoczeni?

Kolejny pomysł na prezent? Czemu nie, warto spróbować :-)

Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii Maron za wspaniałe spotkanie ze sztuką !!!

Anna Herbut- Giżyńska i Agnieszka GrzymskaOdpowiedzialna praca w służbach mundurowych- ZS nr 2 & KP PSP CHEŁMNO

opublikowane: 16 mar 2018, 10:10 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 16 mar 2018, 10:11 ]

W dniu 15 marca 2018 r. uczniowie ZS nr 2 w Chełmnie, biorący udział w innowacji „Przed wyborem pracy w służbach mundurowych” zdobywali  wiedzę na temat Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Było trochę teorii i sporo praktyki.

Pierwszą część spotkania poprowadzili: kpt. mgr Tomasz Guzek (Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego) oraz st. sekc. inż. Kasper Korczak  (samodzielne stanowisko do spraw kontrolno-rozpoznawczych) z KP PSP Chełmno. W drugiej części grupą zaangażowanych strażaków dowodził mł. kpt. inż. Artur Tokarczyk (dowódca zmiany JRG Chełmno), prezentując młodzieży czynności podejmowane w ramach pierwszej pomocy oraz wykorzystywany podczas akcji sprzęt ratowniczy.

Gorąco dziękujemy strażakom z KP PSP Chełmno za bardzo ciekawe, merytoryczne i praktyczne zajęcia dla naszych logistyków.

Anna Herbut- Giżyńska i Aleksandra Thiemann

autorki i realizatorki innowacji


1-10 of 527