Szkoła‎ > ‎

Aktualności

19 IV – 16 V 1943 r. POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ !

opublikowane: 16 maj 2019, 04:37 przez Mariusz Andrzej Szymański

16 maja przypada rocznica zakończenia powstania w getcie warszawskim, zorganizowanego przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy w związku z tym uczniowie naszej szkoły z I TI i I TL zrealizowali Akcję Żonkil polegającą na rozdaniu mieszkańcom Chełmna żółtych kwiatów - symboli szacunku i pamięci o powstaniu i dołączonych do nich ulotek informacyjnych o samym przebiegu tego zrywu polskich Żydów. 19 IV 1943 r. rozpoczęło się powstanie zorganizowane przez kilkuset słabo uzbrojonych bojowników, którzy uczynili to po to by  zamanifestować wolę życia i jednocześnie dokonać wyboru drogi własnej śmierci. Powstanie było pierwszym miejskim zrywem w okupowanej przez Niemców Europie.  Powstańcy nie mając szansy na wygraną, chcieli po prostu z bronią w ręku odpowiedzieć na realizowane przez III Rzeszę ludobójstwo. Liczbę ofiar getta w Warszawie ocenia się na około 400 tys., z czego około 300 tys. zamordowano w obozie zagłady w Treblince. W czasie walk zginął dowódca powstania Mordechaj Anielewicz popełniając samobójstwo wraz z towarzyszami w otoczonym przez hitlerowców bunkrze. Poprzez rozdawanie kwiatów i ulotek chcieliśmy o tym fakcie przypomnieć mieszkańcom Chełmna, a także podkreślić, iż Żydzi, którzy podjęli walkę z Niemcami byli obywatelami państwa polskiego. Warto o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, gdy nasze wzajemne polsko - żydowskie stosunki są mocno napięte. Wierzymy, że wspólna pamięć może być fundamentem  przyszłego porozumienia. Jak mawiał Józef Mackiewicz tylko prawda jest ciekawa i mamy nadzieję, że  jej poznanie może nas zaimpregnować na wszelkiego rodzaju totalitaryzmy.

 

Piotr SołtysiakUroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i XV wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

opublikowane: 12 maj 2019, 04:15 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 12 maj 2019, 04:16 ]

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz XV rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość, w której udział wzięli mieszkańcy Chełmna, przedstawiciele władz miejskich, policji, straży pożarnej, straży miejskiej oraz instytucji państwowych i chełmińskich szkół. Była to również okazja do debiutu dla naszego nowego pocztu sztandarowego w składzie: Kacper Lewandowski z 2 TI (chorąży) , Weronika Gajkowska z 2 TI (asysta) i Karolina Szarafińska z 2 TE (asysta). Okolicznościową wiązankę na Grobie Nieznanego Żołnierza złożył pan dyrektor Jacek Kordowski w asyście Patrycji Zięby z 3 TOR/TE oraz Remigiusza Mroza z 2 TI.

Egzaminy maturalne 2019

opublikowane: 12 maj 2019, 04:13 przez Agnieszka Grzymska

Dzisiaj drugi dzień matur, czyli matematyka – 7.05.2019. Nieustająco życzymy powodzenia i połamania długopisów!

Pożegananie maturzystów

opublikowane: 12 maj 2019, 04:08 przez Agnieszka Grzymska

We wtorek, 30 kwietnia, pożegnaliśmy absolwentów klas czwartych. Zobaczymy się jeszcze podczas nadchodzących egzaminów, mamy również nadzieję, że odwiedzicie od czasu do czasu swoją szkołę. Będzie nam Was brakowało. Życzymy powodzenia w dorosłym życiu!

Drzwi Otwarte

opublikowane: 12 maj 2019, 04:04 przez Agnieszka Grzymska

W poniedziałek, 29 kwietnia, w ramach Drzwi Otwartych odwiedzili nas uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjalnych z terenu miasta i powiatu. Było zwiedzanie szkoły, zapoznawanie się z tajnikami zawodów, w których kształcimy oraz konkursy z nagrodami rozdawanymi przez dyrektora oraz jego dzielnego pomocnika - elfika. Zainteresowani nauką w naszej szkole mogli pobrać niezbędne dokumenty. Mamy nadzieję, że miło spędziliście ten dzień i że spotkamy się we wrześniu.

Szkolny Turniej w LoL'a

opublikowane: 12 maj 2019, 03:55 przez Agnieszka Grzymska

Chcemy podzielić się z Wami wrażeniami ze Szkolnego Turnieju w LoL'a , który odbył się w ZS2. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to atmosfera. Lekkie podniecenie jakie wyzwala rywalizacja, ale też wzajemne porozumienie ludzi mających tak wiele wspólnych zainteresowań.

Teraz fakty: w turnieju wzięły udział 4 drużyny, które są wymienione według zajętych miejsc:

poza wszelką konkurencją, zresztą najlepsza:

drużyna absolwentów TI (klasa p. Danieli Dziadkowiec)

I miejsce drużyna klasy II TI

II miejsce uczniowie z klasy III TI

III miejsce Logistycy (absolwenci i aktualni uczniowie)

Całość zorganizował i przeprowadził Piotr Pietrasiński wraz z kilkoma kolegami z Samorządu Uczniowskiego.

Oto czym podzielił się z nami jeden z uczestników turnieju Mateusz Kraska, absolwent TI:

Jest wiele postaci w League of Legends lecz jedna zasługuje na szczególną uwagę. To Tahm Kench - Król Rzeki! Posiada on niezwykle ciekawą i nietypową mechanikę rozgrywki, dlatego też postanowiłem grać tylko tą postacią. Lata praktyki doprowadziły mnie do 2 miejsca na serwerze EUNE pod względem ilości punktów maestri (1,5M). Początkowo grałem nim jak support lecz z biegiem czasu i zmian w League of Legends postanowiłem przenieść się na topa. Niech żyje Król!


Wyjazd do Szkocji

opublikowane: 12 maj 2019, 03:49 przez Agnieszka Grzymska

Wyjazd do Szkocji był niesamowity-mówią uczestnicy wymiany. „Widzieliśmy wiele wspaniałych miejsc i świetnie się bawiliśmy. Nie brakowało wspólnych śpiewów, długich rozmów z naszymi kolegami i szlifowania języka angielskiego.

Odwiedziliśmy jeszcze dwa wspaniałe miejsca: Edynburg i St Andrews. Pierwsze z miast zachwyciło swoją bogatą historią...

Zwiedziliśmy wspaniały zamek na szczycie skalistego wzniesienia w samym centrum miasta oraz Holyrood Palace, który jest rezydencja królowej brytyjskiej w Szkocji.

St Andrews to niewielkie miasteczno położone nad Morzem Północnym. Znajdują się tam najstarszy uniwersytet w Szkocji (studiowali tam książę William i Kate) oraz jedno z najdroższych pól golfowych w Szkocji.”

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach tanecznych. Wychowankowie Jenkins School of Highland Dance dali pokaz swoich umiejętności i zaprosili ich do wspólnej zabawy.

„Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci i czekamy z niecierpliwością na przyjazd Szkotów we wrześniu.


Pożegnanie maturzystów

opublikowane: 25 kwi 2019, 06:27 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 25 kwi 2019, 21:41 ]


Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas czwartych technikum odbędzie się we wtorek

30 kwietnia o godz. 13:00

w auli szkolnej. Serdecznie zapraszamy.

STRAJK

opublikowane: 8 kwi 2019, 04:24 przez Mariusz Andrzej Szymański

BANER

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

W Zespole Szkół nr 2 do strajku przystąpiło 92% pracowników. W związku z zaistniałą sytuacją w szkole prowadzone będą jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zwracam się z prośbą o wyrozumiałość i śledzenie sytuacji w mediach oraz na stronie internetowej szkoły i w e-dzienniku.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły
Jacek Kordowski

KOLEJNY SUKCES MICHAŁA

opublikowane: 7 kwi 2019, 08:27 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 7 kwi 2019, 08:29 ]

Michał Węglowski – uczeń klasy pierwszej technikum logistycznego odniósł kolejny sukces w konkursie ortograficznym. W marcu zwyciężył w ogólnopolskim wielkim konkursie ortograficznym, którego finał odbył się w Łodzi. 4 kwietnia wziął udział w Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Starosty Chełmińskiego. Ponownie zajął pierwsze miejsce! W konkursie organizowanym w tym roku przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie wzięło udział 18 uczniów ze szkół powiatu chełmińskiego (wśród nich 4 uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie). Najlepszy okazał się Michał. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

1-10 of 701