Szkoła‎ > ‎

Aktualności

Kolędy znane i mniej znane

opublikowane: 9 sty 2020, 04:33 przez Agnieszka Grzymska

Kolejny raz spotkaliśmy się na konkursie "Kolędy znane i mniej znane". Mieliśmy okazję podziwiać występy prawie wszystkich klas, podziwiać aranżację i rozkoszować się wykonaniem. Jury, czyli panie Agnieszka Krakowiak i Marta Spandowska oraz Artur Montewski, miało ciężkie zadanie, żeby wyłonić zwycięzców. Po burzliwych naradach, zdecydowano, że pierwsze miejsce zajmie klasa I TR/TEg i pan Grzegorz Ryckowski, jako rewelacyjny Mikołaj. Drugie miejsce przepadło II TOR, a trzecie III TOR. Wyróżnienia otrzymały klasy IV TOR/TE i I TI/TRp.
Korzystając z okazji ogłosiliśmy również wyniki konkursu na najpiękniej przystrojoną salę lekcyjną. Tutaj ponownie zwyciężyła klasa I TR/TEg, a drugi stopień na podium ex aequo zajęły klasy I TI/TRp i I TI g.
Zwycięzcom gratulujemy. W obu konkursach główną nagrodą był talon na pizzę, a kolejne miejsca zostały obdarowane słodyczami i niepytajkami. Po spotkaniach klasowych udaliśmy się do domów na zasłużone ferie świąteczne.
Za przygotowanie dzisiejszej imprezy dziękujemy pani Beacie Kępczyńskiej i księdzu Marcinowi Zielińskiemu

Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 9 sty 2020, 04:27 przez Agnieszka Grzymska

Coroczny Dzień Patrona Szkoły obchodzony był w tym roku 11 grudnia. Uroczystość podzielona została na dwie części. Najpierw miał miejsce konkurs recytatorski, w którym wzięli udział zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z naszego powiatu.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Alicja Tokarczyk, która wyrecytowała bajkę „Przyjaciele" A. Mickiewicza i zdobyła pierwsze miejsce,
Michał Grabarz, który przedstawił interpretację „Reduty Ordona"
i Melania Iglińska z utworem „Do M***".
Wszyscy nagrodzeni reprezentowali Szkołę Podstawową nr 4 w Chełmnie.
Serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie części konkursowej uczniowie klas drugich ZS2 zaprezentowali przygotowane wcześniej teksty nawiązujące do twórczości patrona szkoły. Ten występ był zapowiedzią właściwych zmagań drugoklasistów, które miały miejsce na lekcji piątej. Wytypowane przez klasy czteroosobowe drużyny wzięły udział w Wielkiej Grze – uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości Adama Mickiewicza. Zwyciężyli przedstawiciele klasy 2aTL/TE, lecz nikt nie odszedł – mamy nadzieję – zasmucony, ponieważ poza nagrodą główną przygotowano słodkie upominki dla wszystkich uczestników gry. Dziękujemy wszystkim za zabawę, zwycięzcom gratulujemy i do następnego razu.

Wsparcie schroniska dla zwierząt

opublikowane: 9 sty 2020, 04:24 przez Agnieszka Grzymska

W imieniu pracowników oraz podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu, serdecznie dziękujemy za każdą wpłaconą złotówkę. W sumie zebrało się ich 813! Kupiliśmy za nie karmę, środki czystości oraz zabawki dla zwierząt. We wtorek, 10 grudnia, z klasą III TOR dostarczyliśmy je do schroniska. Było dużo wzruszeń i łez. Wszystkie zwierzęta są cudowne i zasługują na ciepłe, kochające domy, dlatego kolejny raz zachęcamy do adopcji.
Wyjazd do Torunia był również okazją do zwiedzenia miasta. W świątecznej scenerii prezentuje się nieziemsko. Zajrzyjcie, warto!

Dekoracje świąteczne

opublikowane: 9 sty 2020, 04:22 przez Agnieszka Grzymska

Uczniowie z klasy I TR na zajęciach z podstaw reklamy wykonywali dekoracje świąteczne w mikołajkowym nastroju.

Powstanie wielkopolskie 1918 r.

opublikowane: 11 gru 2019, 14:00 przez Piotr Sołtysiak

We wtorek nasza młodzież wzięła udział w ramach Akademii Niepodległości organizowanej przez IPN w wykładzie prowadzonym przez pana dr Adama Ostanka na temat powstania wielkopolskiego. W tym roku mija 101 rocznica wybuchu tego wydarzenia. Naukowiec przybliżył uczniom to wyjątkowe w polskiej historii powstanie. Jego wyjątkowość połgała przede wszystkim na odniesionym przez jego uczestników sukcesie. Warto jednak zapamiętać, jak podkreślał prowadzący, że było ono jednym z pięciu (obok powstania wielkopolskiego  1806 roku, powstania sejneńskiego  1919 roku oraz II powstania śląskiego   1920 i III powstania śląskiego w 1921 roku) zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pan Ostanek podkreślił, iż proces kształtowania się granic naszego kraju dopiero rozpoczął się 11 listopada 1918 r. Po tej symbolicznej dacie, jeszcze kilka lat nasi rodacy musieli z bronią w ręku walczyć o kształt granic II RP. W Wielkopolsce przybycie Ignacego Paderewskiego stało się impulsem do organizacji powstańczego zrywu. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i w krótkim czasie udało się walczącym opanować całą Prowincję Poznańską. Pierwszym dowódcą powstania był kapitan Stanisław Taczak, którego później zastąpił przysłany przez Piłsudskiego gen. Józef Dowbor – Muśnicki. Doktor Ostanek podkreślił wagę zdobycia przez powstańców lotniska w Ławicach, wraz ze stacjonującymi tam niemieckimi samolotami, które później stały się podstawą tworzonego polskiego lotnictwa. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze, choć sam front wielkopolski zlikwidowano dopiero w marcu 1920 r. Dzięki powstaniu wrócił w obręb naszego kraju matecznik, w którym Mieszko I tworzył swoje państwo. Wróciła również niezwykle bogata i rozwinięta dzielnica Polski, co miało ogromne znaczenie dla młodego, będącego jak już wspomniano w trakcie kształtowania się państwa.

Piotr Sołtysiak Mikołajki 2019

opublikowane: 11 gru 2019, 07:40 przez Agnieszka Grzymska

Podajemy również wyniki szkolnego konkursu mikołajkowego.

W rywalizacji międzyklasowej, której konkurencjami były:
-quizy,
-odnajdywanie różnic na obrazkach,
-kubeczki,
-tłumaczenie słówek świątecznych,
-rysowanie na czas...
zwyciężyła klasa III TOR! Drugie miejsce: klasa IV TI, a trzecie: klasa IIIa TL/TE.

Serdecznie gratulujemy!

Mamy nadzieję, że miło spędziliście ten dzień.


Akcja Krokus - upamiętnienie ofiar Holokaustu

opublikowane: 10 gru 2019, 14:29 przez Piotr Sołtysiak

 W listopadzie młodzież naszej szkoły wzięła udział w Projekcie Krokus sądząc cebulki żółtych krokusów dla upamiętnienia 1,5 miliona dzieci żydowskich i przedstawicieli innych narodów zamordowanych w czasie Holokaustu. Żółty kolor kwiatów symbolizuje gwiazdę Dawida, którą nakazano nosić Żydom m. in. w okupowanej Polsce. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali w dołach śmierci, gettach i obozach koncentracyjnych 6 mln Żydów. Wśród nich była także żydowska społeczność miasta Chełmna, która została zgładzona m. in. w lesie w Klamrach. O ich przedwojennym życiu świadczy już dziś tylko głaz narzutowy z tablicą informacyjną w miejscu dawnego kirkutu przy ul. Wojska Polskiego. Odbyło się również spotkanie koła historycznego poświęcone pamięci Holokaustu w świadomości zbiorowej Polaków. Wiosną w ramach projektu planujemy przypomnienie mieszkańcom Chełmna o powstaniu w getcie warszawskim.

Piotr Sołtysiak


Gry 3TOR

opublikowane: 7 gru 2019, 06:24 przez Agnieszka Grzymska

Na zajęciach Organizjacji i Techniki Reklamy uczniowie klasy III TOR zaprojektowali i wykonali gry planszowe w zespołach. Wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem.
Tytuły wykonanych gier:
-Riverdale GAME
-Szybkie i wściekłe śledztwo
-Kawaii Hexagon
-Koszmarki
-Dixit
-Zakodowane słowa
-KALA BURY

Wyjazd do zakładu produkcyjnego samochodu Volkswagen Crafter we Wrześni

opublikowane: 7 gru 2019, 06:20 przez Agnieszka Grzymska

Drugiego grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny samochodu Volkswagen Crafter we Wrześni o powierzchni 220 hektarów. Zakład ten produkujący na bazie modułowej platformy podłogowej samochodów jest drugim ośrodkiem produkcyjnym marki "Volkswagen Samochody Użytkowe" w Polsce. Na terenie fabryki działa nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu, park dostawców, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej. Zakład, w którym zatrudnienie znalazło trzy tysiące osób, jest wyposażony w najnowszą technologię i roboty. Jeden samochód jest produkowany w czasie trzech minut. W ciągu jednej zmiany produkuje się około stu pięćdziesięciu samochodów (a pracuje na trzy zmiany!).

Konkurs "Mapa bez tajemnic. Europa"

opublikowane: 7 gru 2019, 06:18 przez Agnieszka Grzymska

29 listopada czternaście osób wzięło udział w szkolnym konkursie "Mapa bez tajemnic. Europa". Uczniowie mieli do rozpoznania sześćdziesiąt pięć elementów fizyczno - geograficznych. Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Zięba z klasy IV TOR/TE, drugie Daria Pożoga z III a TL/TE, a Trzecie Adam Ostrowski z II TL. Serdecznie gratulujemy!

1-10 of 772