Szkoła‎ > ‎

Aktualności

Pożegnanie maturzystów

opublikowane: 3 maj 2021, 08:54 przez Agnieszka Grzymska

30 kwietnia 2021 pożegnaliśmy maturzystów. Nietypowo, tak jak nietypowy był ten rok szkolny. Kochani, dziękujemy za te wspólnie spędzone lata

Do Maturzystów...

opublikowane: 3 maj 2021, 08:49 przez Agnieszka Grzymska

Drodzy Maturzyści, już za kilkanaście godzin przystąpicie do – jak dotąd – najważniejszego egzaminu w Waszym życiu.

Z całą pewnością tegoroczna matura zapisze się głęboko nie tylko w Waszych sercach i pamięci. Tradycyjne określenie matury, jako „egzaminu dojrzałości” nabrało tym razem jeszcze bardziej wyjątkowego znaczenia. Nie ulega wątpliwości, że prawdziwym sprawdzianem Waszej dojrzałości był rok, w którym - uwięzieni przed monitorami komputerów - pozbawieni zostaliście bliskości innych osób, radosnych szkolnych spotkań, wycieczek, fizycznego wsparcia nauczycieli i rówieśników. Rok, w którym epidemia koronawirusa odebrała Wam radość organizowania i przeżywania studniówki czy żakinady, bezpowrotnie pozbawiła Was przywileju bycia najstarszą klasą w szkolnych korytarzach. Był to rok, który odbierając wiele, niewiele dał w zamian. Wiemy, ile determinacji i samodyscypliny potrzebowaliście każdego dnia, by zmobilizować się do systematycznej nauki. Wierzymy jednak, że zrobiliście wszystko, co w Waszej mocy, by wyniki matury były bardzo dobre. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte w naszej szkole umożliwią Wam podjęcie wymarzonych kierunków studiów czy pracy.

Życzymy Wam mądrości w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji, przed którymi już niebawem staniecie. Życzymy, aby Wasze wybory były zawsze podyktowane sercem i rozumem oraz by wynikały z troski o siebie i innych ludzi. Życzymy Wam pomyślności i szczęścia w najbliższych trudnych dniach, ale także w całym dorosłym życiu.

Dziękujemy Wam, że współtworzyliście wyjątkową społeczność naszej szkoły. Ufamy, że lata spędzone w chełmińskiej „dwójce” zapisały się trwale w Waszych sercach i pamięci.
Powodzenia, Drodzy Absolwenci!

Święto Konstytucji 3 Maja

opublikowane: 29 kwi 2021, 03:43 przez Agnieszka Grzymska

Zbliża się wielkimi krokami Święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Z tej okazji w tym tygodniu, chcemy przybliżyć okoliczności jej powstania i jak widziana jest oczami naszych uczniów.
Konstytucja 3 maja była bardzo ważnym wydarzeniem dla Polaków, dawała nadzieje na zmiany i lepszą przyszłość. Nic zatem dziwnego, że z tej okazji powstało wiele utworów literackich, dzieł malarskich i muzycznych. Pisarze wielokrotnie wracali do radości i triumfu, które nastały wraz z uchwaleniem Konstytucji. Znani malarze jak Matejko, Wojniakowski czy Norblin również sięgali w swojej twórczości po ten temat.
Dziś zapraszamy do obejrzenia filmu „Konstytucja 3 maja w literaturze i obrazach" z zamku Królewskiego w Warszawie. https://www.youtube.com/watch?v=XRYFhktqIPc, więcej na szkolnym facebooku

Osobowość Roku 2020 - Pani Anna Szulc

opublikowane: 29 kwi 2021, 03:41 przez Agnieszka Grzymska

Spieszymy poinformować, że Pani Anna Szulc została nominowana do Konkursu Plebiscytowego pod nazwą „Osobowość Roku 2020”. 
Pani Ania otrzymała nominację w kategorii „Polityka, Samorządność i społeczność lokalna”. Głosowanie w pierwszym etapie będzie trwało do 25 maja 2021 roku. Swoje wsparcie dla naszej kandydatki możecie wyrazić poprzez głosowanie pod linkiem: https://expressbydgoski.pl/.../osobowosc-roku-2020.../...
Pamiętajcie, każdy głos się liczy!
Jest to konkurs ogólnopolski, wieloetapowy. Najpierw wyłonieni zostają kandydaci na poziomie regionalnym (miasto, powiat), następnie wojewódzkim i ostatecznie ogólnopolskim. Nominacje są przyznawane w pięciu kategoriach: Kultura; Działalność Społeczna i Charytatywna; Polityka, Samorządność i społeczność lokalna; Biznes; Nauka.
Prosimy o głosowanie i oczywiście o udostępnianie

Światowy Dzień książki

opublikowane: 29 kwi 2021, 03:39 przez Agnieszka Grzymska

3 kwietnia, po raz 27. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich.
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów –23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay. Szczególnego znaczenia nabiera także sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa również sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).
Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią stolica Gruzji Tbilisi. W poprzednich latach tytuł ten nosiły: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018). Szardża (2019), Kuala Lumpur (2020).
W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.
Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

Powstanie w Getcie Warszawskim - pamiętamy

opublikowane: 22 kwi 2021, 01:02 przez Agnieszka Grzymska

Siedemdziesiąt osiem lat temu,19 kwietnia 1943, Żydzi w Getcie Warszawskim rozpoczęli powstanie przeciwko Niemcom. Trwało 27 dni. Pamiętajmy o odwadze i poświęceniu tych, którzy stawili opór bez szans na sukces, by umrzeć z godnością i ocalić ducha.

Zajęcia praktyczne uczniów klasy 2b i 2d

opublikowane: 22 kwi 2021, 01:00 przez Agnieszka Grzymska

Klasa 2b i 2d na zajęciach praktycznych uczą się rozmieszania towarów oraz dobrej komunikacji z klientem

Sketchnotka - graficzna notatka na lekcji matematyki

opublikowane: 22 kwi 2021, 00:55 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 22 kwi 2021, 00:56 ]Uczniowie klasy IITRg w ramach przygotowania do pracy klasowej z matematyki, z działu "Funkcja liniowa" tworzyli ściągi z teorii w formie sketchnotki. Zastosowali swoje zdolności jako graficy i powtórzyli materiał.

PRZYGOTOWANIA DO MATURY W RADIOWEJ CZWÓRCE

opublikowane: 16 kwi 2021, 03:34 przez Agnieszka Grzymska

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, więc Czwórka jak co roku wyciąga pomocną dłoń do maturzystów. W najbliższych tygodniach na uczniów czekają audycje, które pozwolą im lepiej przygotować się do egzaminów oraz zredukować stres z nimi związany. Na stronie czworka.online maturzyści znajdą materiały powtórkowe z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, język polski, angielski, niemiecki czy historia sztuki.

W poniedziałki o 11.40 w audycji „Stacja Kultura” poetycki cykl Oliwii Krettek „Czy wie(r)sz, że?”. Autorka odkrywa w nim nieznane fakty z życia Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza, uczy na nowo interpretować ich utwory, a także sprawdza ich ślady w ówczesnym świecie, np. w muzyce czy sztuce filmowej. Od 19 kwietnia o godz. 10.40 radiopowieść „Zbrodnia i kara”. Fragmentów jednego z najsłynniejszych dzieł Fiodora Dostojewskiego, należącego jednocześnie do zbioru lektur, będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku.

To nie jedyne nawiązania do matury z języka polskiego w Czwórce. Do 4 maja w każdy wtorek o godz. 11.40 Kinga Michalska w swoim cyklu książkowym omówi sylwetki i twórczość laureatów Literackiej Nagrody Nobla oraz przytoczy najważniejsze publikacje, ścieżki kariery i aktualne plany wydawnicze autorów docenionych przez Akademię Szwedzką w XXI wieku. W paśmie „W to mi graj” 17 kwietnia o godz. 12.00 powtórki lektur znajdujące się w zasobach teatru telewizji. Z kolei 24 kwietnia ludzie teatru będą wspominali swoją maturę. Które przedmioty zdawali? Jakie tematy im się trafiły? Może mieli jakieś przygody? Komuś się wypisał długopis, a ktoś ledwo zdążył na maturę ustną?

W majowe środy o godz. 11.30 Aleksandra Opala w cyklu „Kultura Natury” przybliży maturzystom publikacje, techniki, audiobooki, instalacje i ścieżki dźwiękowe, które pomogą się zrelaksować w lesie, zgodnie z coraz popularniejszym trendem lasoterapii. W czwórkowej „Strefie Relaksu 2.0” w każdy czwartek aż do 6 czerwca najlepsze i niecodzienne sposoby na relaks, rekreację oraz pomoc w radzeniu sobie z maturalnym stresem. W audycji „TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” w ramach serwisu muzycznego specjalna playlista do nauki dla maturzystów oraz przegląd gier pomagających się zrelaksować oraz mogących przynieść korzyści naukowe.


Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

opublikowane: 31 mar 2021, 10:13 przez Agnieszka Grzymska   [ zaktualizowane 31 mar 2021, 10:15 ]

Życzymy aby te Święta Wielkanocne

wniosły do Waszych serc

wiosenną radość i świeżość,

pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy ZS2

1-10 of 913